Wysokość umywalki, wielkość brodzika – funkcjonalna łazienka

umywalkiProjektowanie pomieszczeń to satysfakcjonująca ale i ciężka praca. Dotyczy to w takim samym stopniu salonu, sypialni jak i łazienki. Koncentrując się na tej ostatniej warto zastanowić się najpierw nad priorytetami oraz elementami, które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu. W końcu funkcjonalna i gustowna łazienka to podstawa dobrego domu.

Liczy się przestrzeń
Sprawa pozostawienia sobie wystarczającej ilości wolnego miejsca w pomieszczeniu wydaje się być oczywista, ale niestety nie jest taka prosta. Pozostające do dyspozycji łazienki często mają stosunkowo małą kubaturę, a przecież musi zmieścić się w niej prysznic, toaleta, umywalka, niejednokrotnie pralka. Tym bardziej rozlokowując urządzenia trzeba pamiętać o sposobie ich użytkowania. Przykładowo, przed brodzikiem powinien znaleźć się prostokąt 80×90 cm wolnej przestrzeni by pozwolić użytkownikom spokojnie wyjście z prysznica i wytarcie się, a wysokość zawieszenia umywalki może wahać się między 75-80 cm by zapewnić wygodne użytkowanie.

Funkcja ma znaczenie
Kolejną kwestią jest docelowe przeznaczenie łazienki. Jest duża różnica w tym, czy będzie ona pełniła tylko funkcję kąpielową, czy również pralni i suszarni? Jeśli funkcja będzie podwójna niezbędna jest dobrze działająca wentylacja oraz ogrzewanie. Okno również może okazać się sporym ułatwieniem. Jednak nie każde pomieszczenie ma możliwość wstawienia okna na zewnątrz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *